Pilulky na zácpu. Jak se zbavit zácpy bez užívání laxativ

K zácpě obvykle dochází, když výkaly zůstávají po dlouhou dobu uvízlé v tlustém střevě a vlhkost z nich je absorbována, což má za následek tuhou, suchou stolici, kterou je obtížné odstranit.

Jaké jsou příčiny zácpy?

Většina případů zácpy je způsobena:

  • nedostatek vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny)
  • nedostatek soukromí na toaletě
  • ignorování potřeby defekace
  • sedavost, nedostatek fyzických cvičení
  • nedostatek tekutin
  • horečka způsobená infekcemi
  • nadváhu nebo naopak podváhu
  • úzkost, deprese nebo jiné psychiatrické problémy (způsobené traumatickými událostmi, jako je sexuální zneužívání nebo fyzické násilí)

Léky, které zvyšují riziko zácpy

Zácpa se může objevit i jako nežádoucí reakce po podání některých léků, které ovlivňují nervy, které mají za úkol stimulovat střevní pohyb. Kromě toho mohou absorbovat vodu z trusu, vyvíjet tlak na anální svěrač, a tak zatěžovat proces defekace.

Zde jsou nejčastější léky, které mohou způsobit zácpu:

Znáte nežádoucí účinky a kontraindikace léků, které často užíváte? Podívejte se do našeho lékového slovníku a zkontrolujte letáky!

Pokud takové léky užíváte a často se u vás objevují epizody zácpy, požádejte o radu lékaře, který vám je předepsal. Může být nutné upravit dávku nebo dokonce změnit lék.

Léky doporučené proti zácpě

U lehčích případů zácpy není nutné podávat medikamentózní léčbu, stačí změna stravy a životního stylu.

Pokud se ale tyto změny neprojeví, může lékař doporučit podávání projímadel, ale pozor, na omezenou dobu, protože mohou ze zácpy udělat další problém, a to průjem.

Taková laxativa mohou být na bázi senny, minerálních olejů, hořčíku, fosfátu, nevstřebatelných cukrů (laktulóza, sorbitol, glycerin) nebo polyethylenglykolu.

Buďte velmi opatrní při zneužívání projímadel! Při dlouhodobém užívání mohou projímadla způsobit závislost a vést k narušení funkce střev.

Čtěte také: Nebezpečí prášků, které bere mnoho žen na zácpu. Mohou vést k vážnému nedostatku vitamínů a střevní paralýze

Nejlepší potraviny na zácpu

Miska cereálií bohatých na vlákninu je perfektním způsobem, jak začít den a udržet zácpu na uzdě. Tento typ vlákniny dodává misku s jídlem objem a způsobuje rychlejší pohyb střevem.

Pokud nejste zvyklí konzumovat hodně vlákniny, začněte s menšími porcemi, podávejte s odtučněným mlékem nebo nízkotučným jogurtem a postupně množství zvyšujte. Jinak můžete trpět nadýmáním, plynatostí a křečemi.

Zásobte se sušenými fazolemi, sušenými švestkami, hruškami, fíky, ovsem a ořechy – všechny jsou dobrým zdrojem rozpustné vlákniny, která se, když se dostane do střeva, změní na gel a pomáhá změkčit stolici.

Dalšími potravinami, které vám pomáhají v boji se zácpou, jsou „vrásčité“ ovoce, jako jsou sušené švestky (obsahují vlákninu a dihydroxyfenylisatin, sloučeninu stimulující stahy střev) nebo rozinky (obsahují kyselinu vinnou, která působí projímavě).

Nejúčinnější prostředky na zácpu

Pro extra pomoc přidejte lžičku nebo dvě psyllia do šálku teplé vody, nechte 2 hodiny louhovat, přidejte citron a med podle chuti a obsah vypijte. Psyllium dodává objem a je hlavní složkou mnoha laxativ, která lze zakoupit přímo v lékárně.

Dalším řešením jsou lněná semínka, která jsou bohatá na vlákninu a Omega 3 mastné kyseliny, jejichž blahodárné účinky na srdce a oběhový systém byly prokázány nesčetněkrát. 2-3 lžičky můžete přidat do jogurtu, cereálií s mlékem nebo i do salátu podávaného k obědu. Lněná semínka lze také rozemlít a uchovávat v chladničce a do sklenice pomerančové šťávy přidat půl lžičky.

Nápoje, jak se zbavit zácpy

Nezapomínejte na vodu, nepostradatelný prvek, bez kterého se tělo neobejde. Čím více vlákniny budete konzumovat, vaše tělo bude potřebovat více hydratace, proto konzumujte alespoň 8 sklenic 250 ml denně. Vláknina je extrémně savá, a pokud nepijete dostatek vody, chození na toaletu by se mohlo stát bolestí, kdy se stolice mění v tvrdou stolici, kterou je těžké odstranit.

Káva se také doporučuje pro stimulaci tlustého střeva. Šálek kávy vypitý po ránu působí na uvolnění trávicího traktu, ale nezneužívejte toho, protože můžete spadnout do druhého extrému. Kofein je také diuretikum, což povede k rychlému vyloučení tekutin z těla.

Kdo nemá rád kávu, může zkusit bylinkový čaj (pampeliška) nebo teplou vodu s citronem (má povzbuzující účinek na střevo).

Čtěte také: 5 zázvorových receptů na zácpu. Laxativní účinek zaručen, bez vedlejších účinků!


Vstupte do kanálu CANCAN Whatsapp!

Loading...
begonie