Jaké knihy hledat na Bookfestu 2023. Doporučení pěti spisovatelů, filmových kritiků a literatury

Paul Cernat – literární kritik

 1. B. Fundoianu, O lásce a přátelství. Nepublikovaná korespondence, vyd. a postf. od Mădăliny Lascu, cuv. před Cristinelem Popou, pref. od Ion Pop, nakladatelství Tracus Arte, Bukurešť, 2023.

„Trufanda“ pro historiky avantgardy, s originálními dopisy přátelům spisovatelům a umělcům, s dokumentárními a fotografickými odhaleními, ale také s vášnivým epistolárním milostným románem mezi mladým Fundoianu a jeho nevlastní tetou Marií Rudich – známá z jejích básní epithalamic pod zdrobnělinou „Mărior“.

 1. Gabriela Adamesteanu, Ztracené ráno. Jubilejní vydání. 40 let, nakladatelství Polirom, Iasi, 2023.

Jubilejní vydání pravděpodobně nejpamátnějšího rumunského románu vydaného v 80. letech s konzistentním záznamem přijetí a dalších překvapení. Kniha o dramatech a nadějích některých rodin pod „terorem“ meziválečné a komunistické historie, již klasická kniha, která se stala historií samotnou.

 1. Andrej Plesu, Mistrovská díla v dialoguNakladatelství Humanitas, Bukurešť, 2023.

Nádherný svazek o několika mistrovských dílech „v dialogu“ klasického a moderního umění, založený na scénářích některých televizních pořadů „Teleenciclopedia“ ze 70. let (producent: Ioan Ionel). Na jejích stránkách najdeme mladého uměleckého kritika Andrei Pleșua se spekulativním kouzlem, které jako obvykle překračuje plátno.

doporučení

Co se stalo se srílanskými dělníky ubytovanými v kontejnerech v prostorách vojenské jednotky v Sulině a otrávenými oxidem uhelnatým. Společnost má s MApN smlouvu na 3,6 milionu eur

 1. Romain Dutter, Sbohem Ceaușescu. Dokumentární roadtrip po postkomunistickém RumunskuGrafické nakladatelství (ediční umělecká skupina), Bukurešť, 2021.

Grafický román odkazující nejen názvem, ale i přístupem k filmu Wolfganga Beckera z roku 2003 Good Bye Lenine!; stejně vtipná a smutná cesta za každodenními obrazy a mytologiemi postkomunistického Rumunska, kterou provedl zvědavý a zvídavý Francouz.

 1. Gheorghi Gospodinov, útočiště času, přel. od Mariana Mangiulea Jatop, nakladatelství Pandora M, sbírka „Anansi“, Bukurešť, 2023.

Vynikající román-podobenství podepsané hvězdou bulharské prózy Gheorghi Gospodinov o léčebně otevřeném pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, která se však postupně stává „klinikou minulosti“ pro celé současné lidstvo toužící pohlédnout do sebe.

Ramona Boldizsar básnířka

5 titulů, které stojí za to si přečíst a koupit, literatura faktu, monografie, román, poezie a krátká próza.

 1. Sedm a půl lekce o mozkuLisa Feldman Barrett, Vellant Publishing House, 2021. Přeložil Deniz Otay.

Pravděpodobně jedna z nejlepších knih faktu, kterou jsem za poslední dobu četl – objevte, co se děje s vaším mozkem, proč je vaše prostředí tak důležité, jak můžete změnit svůj pohled na svět a jaké jsou vaše současné nevědomé předpoklady.

doporučení

Vlad Voiculescu a Ioana Mihăilăová v DNA v případě vakcín proti COVID. Co řekli bývalí ministři zdravotnictví

 1. Jednoduchá vášeň. Zpověď teenageraAnnie Ernaux, nakladatelství Trei/Anansi, 2022. Překladatelé: Mădălina Ghiu, Vasile Zincenco.

Kniha o dospívání s jeho nedostatečností a jeho horkými a pokřivenými touhami a kniha o vášni a lásce ve více či méně vhodných podobách – působivé, živé a přímé.

 1. ZdrojOlga Ștefan, nakladatelství Max Blecher, 2022.

Poezie Olgy Ștefanové nemá žádný věk, dekádu, prostředí, je to poezie na začátku a na konci.

 1. PlamenometyRachel Kushner, Vellant Publishing House 2022. Přeložil Deniz Otay.

Nemohla jsem tuto knihu odložit a přála jsem si, aby byla dvojnásobná nebo nikdy neskončila, což musím přát všem lidem, které ani neznám.

 1. Naprosto nespokojenIrina Bruma, nakladatelství Cartier, 2022.

Autor říká, že krátké prózy jsou jako TikTok, a neznám lepší způsob, jak tuto knihu popsat – krátká, kompaktní, chytne vás a nepustí, protože jsme byli čas od času všichni dokonale nespokojení.

Victor Morozov – filmový kritik

 1. Ministerstvo bolesti, Dubravka Ugrešić, Polirom, 2023, přel. Octavia Nedelcu.

Polirom měl skvělý nápad znovu vydat absolutní román balkánských devadesátých let a vše, co následovalo.

doporučení

DOKUMENT. Nebezpečné bakterie objevené v rybím boršči podávaném jako almužna pacientům v nemocnici v Murgeni, kde zemřeli tři lidé

 1. SarxGeorge State, Nemira, 2023.

S velkým zájmem sleduji George State všechny jeho projekty a tento nový svazek veršů, doprovázený pochvalnými názory přátel, kteří vědí, že poezie je to nejzávažnější, se zdá být nepřehlédnutelný.

 1. Poesis International č. 30 – kolektiv, Nakladatelství Max Blecher, 2023.

Tuto jubilejní zastřešující antologii využívám k vřelému doporučení celosvětové aktivity Claudiu Komartina, dle mého názoru stále nejrelevantnějšího animátora, ochránce a všeuměla poezie od nás za posledních 15 let.

4-5. Husarský kousek, Mark Cavendish, Pilot Books, 2023, přel. Anca Maria Iosif a teorie strun, David Foster Wallace, Pilot Books, 2023, přel. Radu Paraschivescu.

Tady jsem možná zbrklý, jelikož se v tomto vydavatelství moc nevyznám, ale i tak sázím oběma rukama na vnitřní oheň skvělého cyklisty Marka Cavendishe, který nedávno oznámil svůj odchod do důchodu a vehnal do sportovního světa slzy , stejně jako talentová pokuta od Davida Fostera Wallace, zde využitá jako lakmusový papírek pro jakékoli seberespektující psaní (viz Martin Amis): tenisová zpráva.

Gelu Deacon Spisovatel

 1. Marcel Proust: Při hledání ztraceného času. Sodoma a Gomora, Cartier Publishing House, 2023, Cartier de Colecție, překlad Cristian Fulaș.

Svetlana Cârstean má nezapomenutelnou větu, která říká: „Kdo není utěšen, neexistuje“. Parafrází, dalo by se říci o románu Při hledání ztraceného času že ti, kteří to nečetli, neexistují. A co víc, máme ho (téměř kompletně) v novém překladu, který výzvu posouvá na jinou úroveň.

 1. James Joyce, OdysseusNakladatelství Polirom, 2023, překlad Rareș Moldovan

Nový překlad Odyssea je sám o sobě literární událostí. Samozřejmě jsme zamilovaní do překladu Mircea Ivănesca v poetickém tónu, ale verze Rareș Moldovan – vezmeme-li v úvahu, že každý idiom je jako živý organismus, v neustálé proměně – vzbuzuje zvědavosti stejnou měrou jako Joyceova tvorba.

 1. Cristian Fulaș, Druh, Nakladatelství Polirom, 2023, sbírka Ego.Próza

Fulaș se po mimořádné Ioșce vrací v platnosti a přináší nám román s mnoha výzvami as nečekanou změnou stylu a prozaického přístupu. Je to pronikavé, ironické, zničující. Proto stojí za přečtení.

 1. Radu Vancu, KaddishNakladatelství Max Blecher, 2023

Každý svazek poezie podepsaný Radu Vancu si musíte přečíst. Radu četl z tohoto svazku v několika veřejných vystoupeních a již vytvořil horizont očekávání. Jak s ním, tak s jeho knihou se setkáme na Bookfestu. A v neposlední řadě s velmi dobrou poezií.

 1. Ioan Mihai Cochinescu, Akirova liška (puzzlový román), Nakladatelství Trei, 2022

Diskrétní jako její autor si tato kniha, která je již rok stará, zaslouží mnohem více pozornosti. Je plná poezie a svůdné nostalgie. Abychom to podpořili, stačí připsat uznání Mircea Cărtărescu, který říká, že „Ioan Mihai Cochinescu je jedním ze silných a statečných prozaiků mé generace“. Hledejte tuto knihu, protože stojí za to!

Paula Erizanu – spisovatelka

 1. Jsem zvědavý na procházení Církev ve státě nebo státní církev od Olivera Jense Schmitta, Humanitas, 2023.
 2. Troufnul bych si podívat se na korespondenci Benjamina Fundoianu, publikovanou v Tracus Arte, 2023 – O lásce a přátelství. Nepublikovaná korespondence.
 3. Také bych se rád podíval Holčička plakala do skla, Autor: Nora Iuga, z Nemira, 2023.
 4. Z nakladatelství Cartier nyní dokončuji román-šperk Přivázaný k zemi od Loriny Bălteanu, která mi připadá jako mistrovské dílo a která, jak doufám, osloví co nejvíce čtenářů, kteří ji potřebují.
 5. Po 1979provokativní román o západním gay páru cestujícím do Teheránu během revoluce, jsem také velmi zvědavý smrt od Christiana Krachta (Cartier, 2023), přeložil Andrei Anastasescu, s Knausgaardovým doporučením na obálce.

Následuj nás na zprávy Google

Loading...
begonie